Home

Contacts

2016 Rules

2016 Schedule

2016 Results

Common questions and answers

Pictures by Barb Jello

2015 Results

2014 Results

2013 Results

2013 Points Totals

2013 Points

2012 Results

2011 Results

Other Events

Highlights

2010 Results

2010 Totals

2009 Results

2008 Totals

2008 Results

2007 Results

2006 Results

2005 Results

2004 Results

2003 Results

Links

 

 

 

 

Return to 2003 Results

2003 Chester Fair

File # class Contestant   year tractor Town Place Weight 2000 2800 3600 4400 4900   pull order                    
  1 Joe Calamari 53 Farmall Cub Chester 8 Paid x 12'5" out out out   1                    
  1 Joe Radomski 48 Farmall Cub Deep River 9 Paid x 1" out out out   2                    
  1 Tim Carlson 45 Farmall A Deep River 4 Paid x x x 6" out   3                    
  1 Keith Cutler 23 Cleattrack W East Hadddam 10 mailed x 5' out out out   4                    
  1 James Grzybowski 44 Farmall A Chester 1 Paid x x x x 11'8"   5                    
  1 Barbara Jello 49 AC B Bozrah 6 Paid x x x 4" out   6                    
  1 Sandy Sandillo 41 Farmall BN Bfd. CT 2 mailed x x x x 6'6"   7                    
  1 Russell Baker 40 AC B Moodus 5 mailed x x x 5" out   8                    
  1 John  Tweed 48 Ford 8N Essex 7 mailed x x 9'2" out out   9                    
  1 Fred Tierney 49 Farmall BN Salem 3 mailed x x x 23'2" out   10                    
  class Contestant   year tractor Town Place Weight 4400 5000 5500       pull order                    
  2 John Rockwell 55 Ford 900 Deery N H 1 Paid x x x       1                    
  2 John Ginty 52 Fergerson TO 30 Meriden  7 Paid x 11'         2                    
  2 Scott Paposha 53 Super C Deep River 3 mailed x x 6'7"       3                    
  2 Bruce Flood 53 John Deere 40T Oxford 5 Paid x x 7"       4                    
  2 Ray Geer 53 AC WD45 Salem 4 Paid x x 4'1"       5                    
  2 Fred Dew 37 AC WC Waterford 6 Paid x 31'1"         6                    
  2 Matt Germini 50 John Deere MT Chester 2 Paid x x 17'10"       7                    
  class Contestant   year tractor Town Place Weight 5500 6300 7100 7900     pull order                    
  3 Ben Jermainne 48 John Deere B Chester 13 Paid x 21' out out     1                    
  3 Matt Germini 41 John Deere B Chester 15 Paid 20'1" out out out     2                    
  3 Joe Calamari 53 A C WD Chester 2 Paid x x x 7'2"     3                    
  3 Barbara Jello 49 Farmall H Chester 3 Paid x x x 2'3"     4                    
  3 James Grzybowski 48 Farmall H Chester 4 Paid x x 20' out     5                    
  3 Howard Huntly 50 John Deere B Killingworth 10 Paid x 43'1" out out     6                    
  3 Gerard Adinolfi 53 Farmall 230 Northford 12 mailed x 30'6" out out     7                    
  3 Pete Smith 45 Farmall H Chester 14 mailed x 18" out out     8                    
  3 Jeff Carlson 50 AC WD East Haddam 19 Paid 0 out out out     9                    
  3 Rick Gardner 45 Farmall H Saunderstown, RI 5 Paid x x 7"11" out     10                    
  3 Brian Dill 55 Ford 850 Moodus 9 mailed x x 1'4" out     11                    
  3 Mike Passamano 49 Farmall H Moodus 16 mailed 12'4" out out out     12                    
  3 Russell Birdsey 50 AC WD Middletown 8 mailed x x 2'3" out     13                    
  3 Brian Baroni 41 Farmall H Deep River 7 mailed x x 5'1" out     14                    
  3 Tim Hauser 44 Massey Harris 44 Wakefield 1 Paid x x x 19'6"     15                    
  3 Don Emanuelson 55 Farmall 200 Higganum 11 Paid x 35' out out     16                    
  3 Don Hayden 49 Farmall H Haddam 18 Paid 6" out out out     17                    
  3 Jared Gardner 51 John Deere B Sauderstown RI 6 Paid x x 6'4" out     18                    
  3 Tom Andrews 44 Farmall H Modus 17 mailed 9'10" out out out     19                    
  class Contestant   year tractor Town Place Weight 7100 7900 8700 9500     pull order                    
  4 Vinny Germini 48 John Deere B Chester 10 Paid x 10'8" out       1                    
  4 Joe Radomski 47 John Deere A Deep River 11 Paid x 2'3" out       2                    
  4 Jeff Carlson 47 John Deere A East Hadddam 16 Paid 5'6" out out       3                    
  4 Steve Sepowski 54 Farmall Super MTA Chester 1 Paid x x x 8'11"     4                    
  4 Jarred Cutler 49 Farmall M Ivoryton 9 mailed x 13'8" out       5                    
  4 James Grzybowski 54 Farmall Super MTA Chester 3 Paid x x 28'2"       6                    
  4 Bob Farkas Jr. 55 John Deere 50 Wallingford 8 Paid x 23'9" out       7                    
  4 Ed Calamari 54 John Deere 50 Chester 13 Paid 11'9 ' out out       8                    
  4 Gerard Adinolfi 54 Farmall Super HTA North Haven 5 Paid x x 12'6"       9                    
  4 John Rockwell 55 John Deere 70 Derry, NH 7 Paid x x 6'8"       10                    
  4 Don Emanuelson 51 Farmall M Higganum 4 Paid x x 14'8"       11                    
  4 Frank Polivka 48 JD A East Haddam 14 mailed 10'5" out out       12                    
  4 Gene Thomas 48 JD A Guilford 12 mailed 24' out out       13                    
  4 Ruth Cooke 41 MM U East Hampton 15 mailed 7"6"" out out       14                    
  4 Rob Brainard 42 JD AR Cheshire 17 Paid 1'5" out out       15                    
  4 Bruce Flood 49 JD A Oxford 6 Paid x x 7'11"       16                    
  4 Bruce Pollansky 52 farmall sm coventry 2 Paid x x x 6'1"     17                    
  class Contestant   year tractor Town Place Weight 7900 8700 9500       pull order                    
  5 Ed Calamari 54 John Deere 60 Chester 4 Paid x x 4'1"       1                    
  5 Vinny Germini 50 John Deere A Chester 5 Paid x 29'10" out       2                    
  5 Mike Woody 47 John Deere G Chester 2 Paid x x 10'6"       3                    
  5 Jason Woody 53 John Deere 70 Chester 3 Paid x x 8"       4                    
  5 Jason Morin 57 Farmall 560 Higganum 1 Paid x x 12'9"       5                    
  5 Eric Segalini 54 Johndeere 60 Wallingford 6 Paid x 12'1" out       6                    
  5 Andy Zielinski 55 John Deere 60 Bethany 8 mailed x 3'10" out       7                    
  5 Fred Hasbroock 51 Farmall H Middletown 7 mailed x 11'10" out       8                    
  class Contestant   year tractor Town Place Weight 8700 9500 10600 12200     pull order                    
  6 Waynes World 53 Massey Harris 55 Northford, CT 6 Paid x 2'10" out out     1                    
  6 Ron Larsen 57 John Deere 70 Deep River 5 Paid x 3'10" out out     2                    
  6 Waynes World 57 Case Northford, CT 1 Paid x x x 29'2"     3                    
  6 Dave Riiska 52 Minnie Mo GB Wood River Junction  RI 2 Paid x x x ?     4                    
  6 Mike Gladding 52 John Deere A Chester 3 Paid x 18'7" out out     5                    
  6 Ron Emanuelson 51 Oliver 99LP Middletown 4 mailed x 13'8" out out     6                    
  class Contestant   year tractor Town Place Weight 9500 10600 12200 13200 15200 18950 pull order                    
  7 Mike Gladding 59 John Deere 730 Chester 4 Paid x x x x 12'2" out 1                    
  7 Joe Calamari 54 John Deere R Chester 5 Paid x x x bd out out 2                    
  7 Julie Gladding 58 John Deere 720 Chester 3 Paid x x x x 35'3" out 3                    
  7 A & W 60s John Deere 5020 Guilford 1 Paid x x x x x x 4                    
  7 Jim Thayer 48 Case LA Wakefield RI 2 Paid x x x x x 27'3" 5