Home

Contacts

2016 Rules

2016 Schedule

2016 Results

Common questions and answers

Pictures by Barb Jello

2015 Results

2014 Results

2013 Results

2013 Points Totals

2013 Points

2012 Results

2011 Results

Other Events

Highlights

2010 Results

2010 Totals

2009 Results

2008 Totals

2008 Results

2007 Results

2006 Results

2005 Results

2004 Results

2003 Results

Links

 

 

 

 

Return To 2004 Results

2004 Chester Fair

                                                                                                                                               Weight & Distance Pulled

Class Place Contestant   Year Tractor Town 1500.00 2300.00 3100.00 3900 5500 Total FT    
1 1 ANDY KOZLAK 54 JD 40 U AMSTON 50.00 50.00 50.00 50.00 1.92 201.92    
1 2 Sandy Sandillo 41 Farmall BN Bfd. CT 50.00 50.00 50.00 50.00 1.50 201.50    
1 3 FRED HASBROUCK 47 FARMALL BN MIDDLETOWN 50.00 50.00 50.00 50 1.08 201.08    
1 4 James Grzybowski 48 FARMALL A Chester 50.00 50.00 50.00 50.00 0.75 200.75    
1 5 Russell Baker 40 AC B Moodus 50.00 50.00 50.00 17.66 OUT 167.66    
1 6 Joe Radomski 40 FARMALL A Deep River 50.00 50.00 50.00 6.00 OUT 156.00    
1 7 John  Tweed 48 Ford 8N Essex 50.00 50.00 50.00 4.00 OUT 154.00    
1 8 ROBBY ZIELINSKI 40 FARMALL A BETHNAY 50.00 50.00 10.50 OUT OUT 110.50    
1 9 ANDY ZIELINSKI JR 40 FARMALL A BETHNAY 50.00 50.00 4.00 OUT OUT 104.00    
1 10 ANDY ZIELINSKI SR 55 POWERKING BETHNAY 50.00 29.00 OUT OUT OUT 79.00    
1 11 Joe Calamari 53 FARMALL CUB Chester 50.00 8.66 OUT OUT OUT 58.66    
1 12 JASON BURR 42 JD LA HIGGANUM 50.00 BD 4.50 OUT OUT 54.50    
1 13 KEVIN RADOMSKI 48 FARMALL CUB DEEP RIVER 50.00 4.33 OUT OUT OUT 54.33    
Class Place Contestant   Year Tractor Town 5500.00 7100.00 TOTAL          
2 1 John Rockwell 55 Ford 900 Deery N H 50.00 2.16 52.16          
2 2 Gerard Adinolfi 54 FORD 4000 North Haven 50.00 2.00 52.00          
2 3 Scott Paposha 53 Farmall Super C Deep River 50.00 1.75 51.75          
2 4 MARK KOZLAK 52 JD MT LEBANON 50.00 1.25 51.25          
2 5 PETER SIGNORA 58 FARMALL 200 SALEM 50.00 1.16 51.16          
2 6 BRUCE FLOOD 53 JD 40T OXFORD 50.00 1.00 51.00          
2 7 Ray Geer 53 AC WD45 Salem 50.00 0.66 50.66          
2 8 RUSS BIRDSEY 49 AC WD MIDDLETOWN 50.00 0.66 50.66          
2 9 Matt Germini 50 John Deere MT Chester 39.00 OUT 39.00          
2 10 JOSHUA LABARGE 42 FARMALL H MERIDEN 26.33 OUT 26.33          
2 11 STEVEN MEROLA 41 John Deere B Chester 25.50 OUT 25.50          
2 12 Don Emanuelson 55 Farmall 200 Higganum 24.33 OUT 24.33          
2 13 Kevin Krusewski 53 AC WD 45 Milford 19.25 OUT 19.25          
2 14 Brian Dill 55 Ford 850 Moodus 16.08 OUT 16.08          
2 15 ROBERT STANNARD 54 FARMALL SUPER C DURHAM 15.75 OUT 15.75          
2 16 Fred Dew 37 AC WC Waterford 13.33 OUT 13.33          
2 17 JASON BURR 49 JD M HIGGANUM 1.83 OUT 1.83          
2 18 TIM LEE 42 JD H DEEP RIVER 0.58 OUT 0.58          
Class Place Contestant   Year Tractor Town 7100.00 8700.00 TOTAL          
3 1 DAN LEWANDOWSKI 48 OLIVER 88 LEBANON 50.00 24.08 74.08          
3 2 Gerard Adinolfi 54 Farmall Super H North Haven 50.00 12.66 62.66          
3 3 VAUGHN MACDONALD 51 FARMALL H COVENTRY, RI 50.00 8.58 58.58          
3 4 RICK GENDRON 49 JD B LEBANON 50.00 7.58 57.58          
3 5 RICK WOLF 48 FARMALL H EAST HAMPTON 50.00 5.92 55.92          
3 6 Joe Calamari 53 A C WD Chester 50.00 5.60 55.60          
3 7 James Grzybowski 44 FARMALL H Chester 50.00 3.33 53.33          
3 8 Bob Farkas Jr. 55 John Deere 50 Wallingford 50.00 2.75 52.75          
3 9 WAYNE AUGUR 54 FARMALL SH NORTH HAVEN 50.00 1.50 51.50          
3 10 JEFF DRUM 51 OLIVER 77 LEBANON 50.00 1.08 51.08          
3 11 Don Emanuelson 54 AC WD 45 Higganum 50.00 0.58 50.58          
3 12 BRIAN BARONI 41 FARMALL H DEEP RIVER 50.00 0.25 50.25          
3 13 RANDY FARRINGTON 46 FARMALL H COLCHESTER 50.00 1.O8 50.00          
3 14 JERRY WIKNIK 49 JD B DURHAM 39.16 OUT 39.16          
3 15 Sarah Jameson 48 John Deere B Deep River 25.33 OUT 25.33          
3 16 Tom Andrews 44 Farmall H MOODUS 15.00 OUT 15.00          
3 17 KARL FERRARI 54 FARMALL SUPER H WALLIFNGFORD 10.00 OUT 10.00          
3 18 Ray Geer 53 AC WD 45 Salem 7.92 OUT 7.92          
Class Place Contestant   Year Tractor Town 8700.00 10300.00 11700.00 TOTAL        
4 1 ROBERT JAMES 55 OLIVER 880 HOPKINTON RI 50.00 50.00 30.83 130.83        
4 2 JOHN CLARK JR 51 JD A  LEBANON 50.00 50.00 28.50 128.50        
4 3 Frank Polivka 48 JD A East Haddam 50.00 40.75 OUT 90.75        
4 4 RANDY FARRINGTON 44 FARMALL M COLCHESTER 50.00 19.66 OUT 69.66        
4 5 KILE WOODY 47 FARMALL M CHESTER 50.00 13.00 OUT 63.00        
4 6 BEN JERMAINNE 52 JD 60 CHESTER 50.00 9.16 OUT 59.16        
4 7 JERRY WIKNIK 53 JD 70 DURHAM 50.00 7.25 OUT 57.25        
4 8 Bruce Pollansky 52 Farmall Super M  coventry 50.00 5.66 OUT 55.66        
4 9 BRUCE FLOOD 49 JD A OXFORD 50.00 5.33 OUT 55.33        
4 10 JULIE GLADDING 52 JD A CHESTER 50.00 3.50 OUT 53.50        
4 11 Joe Radomski 47 JD A Deep River 50.00 2.42 OUT 52.42        
4 12 JOHN PURDY 49 JOHN DEERE A BEACON FALLS 50.00 1.92 OUT 51.92        
4 13 Jarred Cutler 49 Farmall M Ivoryton 50.00 1.16 OUT 51.16        
4 14 DREW KOZLAK 54 JD 60 LP WINDAM 50.00 0.75 OUT 50.75        
4 15 AMY AUGER 54 FARMALL HTA NORTH HAVEN 50.00 0.58 OUT 50.58        
4 16 JEREMY ADAMETZ 50 JD A KILLINGWORTH 30.83 OUT OUT 30.83        
4 17 Gene Thomas 48 JD A Guilford 26.75 OUT OUT 26.75        
4 18 Vinny Germini 50 John Deere A Chester 17.66 OUT OUT 17.66        
4 19 BRYAN AUGUR 54 FRAMALL SUPER M NORTH HAVEN 10.08 OUT OUT 10.08        
4 20 JASON WOODY 50 JD A CHESTER 9.00 OUT OUT 9.00        
4 21 JIM CALVO 54 FARMALL M Northford, CT 6.83 OUT OUT 6.83        
4 22 MIKE HANDLEY 45 JOHN DEERE A MIDDLETOWN 5.66 OUT OUT 5.66        
4 23 ELSWORTH BECKWITH 50 JD A HADDAM 4.50 OUT OUT 4.50        
4 24 RICHARD WADE 50 JD A WESTBROOK BD BD OUT 0.00        
Class Place Contestant   Year Tractor Town 10300.00 11700.00 TOTAL          
5 1 ROBERT JAMES 55 OLIVER 880 HOPKINTON RI 50.00 50.00 100.00          
5 2 Jason Morin   FARMALL 656 Higganum 50.00 32.00 82.00          
5 3 Ed Calamari 54 John Deere 60 Chester 50.00 17.33 67.33          
6 4 SCOOTER 52 JD A Chester 50.00 10.58 60.58          
5 5 PATRICK DOODY 54 FARMALL SMTA NORTH BRANFORD 50.00 9.58 59.58          
5 6 KEVIN WALL 49 FARMALL M WALLINGFORD 32.66 OUT 32.66          
5 7 ALDEN PAGE 58 FARMALL 460 NORTH BRANFORD 28.00 OUT 28          
5 8 James Grzybowski 55 JOHN DEERE 70 Chester 20.75 OUT 20.75          
5 9 Jeff Carlson 55 John Deere 70 East Hadddam 10.92 OUT 10.92          
5 10 GILBERT MADORE 53 JD 70 HIGGANUM 8.66 OUT 8.66          
5 11 James Grzybowski 54 Farmall Super MTA Chester 7.00 OUT 7.00          
5 12 WAYNE LINDSLEY 39 OLIVER 99 Northford, CT 6.16 OUT 6.16          
5 13 JESSE MORIN 57 Farmall 560 Higganum 0.25 OUT 0.25          
Class Place Contestant   Year Tractor Town 11700.00 13200.00 15700.00 TOTAL        
6 1 ROBERT JAMES 55 OLIVER 880 HOPKINTON RI 50.00 50.00 27.33 127.33        
6 2 MIKE WOODY 47 JD G CHESTER 50.00 50.00 26.42 126.42        
6 3 TIMOTHY MCCALL 58 OLIVER 1800 HOPE VALLEY RI 50.00 34.50 OUT 84.50        
6 4 DAVE RIISKA 52 MM GB WOOD RIVER JT RI 50.00 31.00 OUT 81.00        
6 5 James Grzybowski 54 MCCORMACK SWDR9 Chester 27.16 OUT OUT 27.16        
6 6 RICK GARDNER 55 FARMALL 400 SOUTH KINGSTON RI 23.42 OUT OUT 23.42        
6 7 WAYNE LINDSLEY 39 OLIVER 99 Northford, CT 1.50 OUT OUT 1.50        
Class Place Contestant   Year Tractor Town 13200.00 15700.00 18950.00 CHAIN TOTAL      
7 1 Adam Cost 60s John Deere 5020 Guilford CT 50.00 50.00 50.00 50.00 200.00      
7 2 JOE CALAMARI 54 John Deere  R CHESTER 50.00 50.00 50.00 15.5 165.50      
7 3 GILBERT MADORE 53 FARMALL 1206 HIGGANUM 50.00 50.00 50.00 10.5 160.50      
7 4 Jim Thayer 48 Case LA Wakefield RI 50.00 50.00 24.00 OUT 124.00      
7 5 Matt Germini 60 John Deere 730 Chester 50.00 50.00 15.00 OUT 115.00      
7 6 SCOOTER 58 JD 720 PROPANE CHESTER 50.00 50.00 14.08 OUT 114.08      
7 7 STEVE SEPOWSKI 56 JD 820 CHESTER BD BD BD BD 0